illustration-image-of-the-header

Domov Nová technológia na zachytávanie prachových častíc z pneumatík

Nová technológia na zachytávanie prachových častíc z pneumatík

13. 04. 2023 Mobilita

Skupina vysokoškolákov vytvorila spôsob zachytávania škodlivého prachu z pneumatík, ktorý patrí medzi hlavné znečisťujúce látky v ovzduší a vo vode. V Európe sa ročne vyprodukuje viac ako milión ton častíc z pneumatík, čo je problém, ktorý sa zhoršuje s rastúcou hmotnosťou a krútiacim momentom elektrických vozidiel.

Dymiace pneumatiky
Zdroj: www.unsplash.com

Prachové častice PM10 a PM2,5, ktoré majú veľkosť 10 mikrometrov a menej, resp. 2,5 mikrometrov a menej, sú považované za škodlivé pre ľudské zdravie. Jedným z hlavných spôsobov, ako tieto prachové častice ohrozujú ľudské zdravie, je ich schopnosť preniknúť do dýchacích ciest. PM10 častice sa môžu usadiť v horných dýchacích cestách, ako sú nos, hrdlo a hltan. PM2,5 častice sú však dostatočne malé na to, aby prenikli hlbšie do dolných dýchacích ciest, vrátane priedušiek a pľúcnych alveol. Tieto častice môžu spôsobiť podráždenie slizníc, zvýšenú produkciu hlienu a zhoršenie dýchacích symptómov u osôb s astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP) a inými respiračnými ochoreniami.

Okrem toho, tieto prachové častice môžu byť zdrojom rôznych toxických látok, ako sú ťažké kovy, organické látky a ďalšie znečisťujúce látky, ktoré sa môžu viazať na povrch častíc a byť inhalované do pľúc spolu s prachovými časticami. Tieto toxické látky môžu mať závažné negatívne účinky na zdravie ľudí, vrátane poškodenia pľúcneho tkaniva, tvorby zápalu, čo môže zvýšiť riziko respiračných ochorení, srdcovocievnych ochorení, ako aj iných ochorení, vrátane rakoviny.

Nové normy pre motorové vozidlá v EÚ budú zahŕňať aj znečisťujúce látky vznikajúce pri opotrebovaní bŕzd a pneumatík. Britský startup The Tire Collective však už pracuje na riešení tohto problému. Vytvoril zariadenie, ktoré sa pripevňuje na pneumatiku auta a využíva elektrostatiku a prúdenie vzduchu z rotujúceho kolesa na zhromažďovanie prachových častíc pri jeho vzniku. Zozbierané častice môžu byť recyklované a spracované na iný druh gumy, ktorá ma ďalšie možnosti využitia.

Testovanie prototypu zariadenia prebehlo v spolupráci s londýnskou logistickou spoločnosťou Zhero, kde sa úspešne zachytilo viac ako 60 percent častíc z opotrebovania pneumatík v priebehu troch mesiacov, vrátane jemných kovových častíc s veľkosťou pod 10 mikrónov, ktoré sú veľmi škodlivé pre ľudské zdravie a životné prostredie. Tento úspech predstavuje veľký míľnik pre startup, ktorý plánuje vytvoriť väčšiu a dlhšiu skúšobnú verziu technológie koncom tohto roka.

Zdroj: https://www.euronews.com/green/2023/01/26/student-s-invention-to-stop-microplastic-pollution-wins-dyson-award

Zdieľaj: