illustration-image-of-the-header

Ohňostroj

Ohňostroje a ich vplyv na ovzdušie

29. 12. 2023  |  Ovzdušie

Ohňostroje a zábavná pyrotechnika sú obľúbeným spôsobom osláv, najmä na Nový rok, no ich negatívne vplyvy na ovzdušie sa stávajú stále zreteľnejšími. Počas odpálenia pyrotechniky sa do ovzdušia dostávajú znečisťujúce látky, ako sú prachové častice PM2,5, PM10 a ťažké kovy, ktoré môžu mať nežiaduce zdravotné následky.


Výsadba stromov

Výsadba zelene v Košickom kraji

19. 12. 2023  |  Ovzdušie

Stromy majú schopnosť absorbovať a redukovať znečisťujúce látky z ovzdušia. Tento proces, umožňuje stromom a iným rastlinám vstrebávať, zachytávať a neutralizovať škodlivé látky, ako sú napríklad oxidy dusíka, oxidy síry, prachové častice, ťažké kovy a ďalšie. Niektoré druhy stromov majú špecifické vlastnosti na zbavovanie ovzdušia znečisťujúcich látok. Napríklad javory, duby, lipy, jedle a smreky môžu efektívne zachytávať pevné častice a prach, zatiaľ čo katalpy sú schopné pohlcovať oxidy dusíka a oxidy síry pomocou svojich veľkých listov.


Kotol

Ako si vybrať kotol?

13. 12. 2023  |  Vykurovanie

V snahe zabezpečiť optimálny výkon vykurovacieho systému často spotrebitelia investujú do kotla s vyšším nominálnym výkonom, veriac, že to zaručí účinnejšie vykurovanie. Avšak, realita je často odlišná. V prípade predimenzovaných kotlov sa po rýchlom ohriatí systému výkon potrebuje znížiť, čo so sebou prináša nežiaduce vedľajšie účinky.


Zapaľovanie cigarety

Dym z cigariet a kvalita ovzdušia vplývajú na zdravie

06. 12. 2023  |  Ovzdušie

Dýchací systém je životne dôležitý pre našu existenciu. Umožňuje telu získavať z vonkajšieho prostredia kyslík, ktorý sa potom dostáva obehovým systémom – srdcom a cievami do každej bunky tela. Bunky bez kyslíka odumierajú. Tkanivá, ktoré ostanú niekoľko minút bez kyslíka, sa nenávratne poškodzujú. Najcitlivejšie na prísun kyslíka sú práve orgány nevyhnutné pre život – mozog a srdce.


Muž umýva auto a vedľa je zadymený kotol

Starať sa o vykurovacie zariadenie sa oplatí

01. 12. 2023  |  Vykurovanie

O auto sa staráme, aby nás odviezlo bezpečne tam, kde potrebujeme. To isté platí aj pre vykurovacie zariadenia. Dobrý technický stav je nevyhnutnou podmienkou pre spoľahlivé dodanie tepla do nášho domova. Kotol nepodliehajúci pravidelnej údržbe má kratšiu životnosť, je menej účinný, takže miniete viac peňazí za palivo a v neposlednom rade riskujete požiar.


Spoločná fotka účastníkov študijnej cesty

Udržateľná mobilita a energetika: Skúsenosti zo Severnej Moravy

15. 11. 2023  |  Ovzdušie

Lepšie je raz vidieť, ako sto krát počuť. O platnosti porekadla sa mohli presvedčiť účastníci študijnej cesty na Severnú Moravu v polovici októbra. Počas štyroch dní sa starostovia a úradníci mohli inšpirovať inovatívnymi projektami a riešeniami v oblasti komunitnej energetiky, správneho vykurovania, kvality ovzdušia a rozvoja udržateľnej mobility.


Horenie dreva

Tipy, ako kúriť efektívnejšie, čistejšie a ušetriť za drevo

08. 11. 2023  |  Vykurovanie

Väčšina z nás si myslí, že kúriť drevom je ľahké a nie je na tom čo pokaziť. To, v čom kúrime, čím kúrime a ako kúrime ale ovplyvňuje našu spotrebu dreva a v neposlednom rade aj kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Možno viacero z týchto rád už dávno poznáte, no viete aj prečo je to tak? Ak sa už riadite týmito zásadami, je to skvelé, ale možno budete vedieť poradiť susedovi, čo vám zadymil vyvešanú bielizeň.


Mapa Európy s hračkárskym autom

Takmer každý človek v Európe dýcha toxický vzduch

02. 11. 2023  |  Ovzdušie

Výskum projektu Expanse, zverejnený v denníku The Guardian, odhalil, že až 98 % Európanov dýcha vzduch, ktorý má vysokú mieru znečistenia a je spojený s 400 000 úmrtiami ročne. Európa čelí závažnej kríze verejného zdravia, pričom takmer každý obyvateľ na kontinente žije v oblastiach s nebezpečnými hladinami znečistenia ovzdušia.


Diskutujúci na pódiu

Európska noc výskumníkov s Populair

20. 10. 2023  |  Osveta

Manažéri kvality ovzdušia sa v rámci projektu LIFE IP - Zlepšenie kvality ovzdušia (Populair) zúčastnili na podujatí Európska noc výskumníkov 2023, ktoré sa konalo v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach a Poprade. Hlavnými témami podujatia boli "VODA" a "UMELÁ INTELIGENCIA."


Spoločná fotka zamestnancov LIFE projektov

Udržateľná mobilita počas Svetového dňa bez áut

12. 10. 2023  |  Mobilita

Medzinárodná spolupráca medzi tromi integrovanými projektami LIFE

Krajiny v stredoeurópskom regióne čelia podobným problémom so znečistením ovzdušia, preto je medzinárodná výmena skúseností kľúčom k úspešnej implementácii integrovaných projektov LIFE (IP) zameraných na zlepšenie kvality ovzdušia.